Ja ir kādas sacensības, ko robotu būvētāji pacietīgi gaida, tad tās noteikti ir Robotex, kas notiek Igaunijā. Šogad no 30. novembra līdz 2. decembrim Tallinā pulcējās planētas labākie robotu inženieri, tai skaitā Robotu Skolas pārstāvji, kas uz dzimteni atgriezās ar uzvarām un daudz iespaidiem.

Sacensību vērienīgumu apstiprina fakts, ka šogad tur savos spēkos mērojušies 1750 roboti 25 dažādās disciplīnās. Savā ziņā šīs sacensības ir kā tradīcija visiem robotu būvētājiem – gatavoties un doties uz norises vietu, lai apmainītos pieredzēm, gūtu jaunus iespaidus un varbūt pat ko jaunu iemācītos. Robotu inženieris Armands Upenieks stāsta, ka šogad sacensības atšķīrušās noteiktās dalībnieku maksas dēļ – tas ietekmēja dalībnieku skaitu, taču tas nemazināja vēlmi arī ārzemju robotu būvētājiem šeit būt. Armands stāsta, ka pasaulē šīs sacensības ļoti labi zina, tāpēc spēcīgākie pulcējas Robotex. Starp dalībniekiem bijuši dažādu ārvalstu pārstāvji, piemēram, līnijsekošanā ļoti spēcīgi sevi demonstrēja rumāņi, arī Mega Sumo disciplīnā bija ieradušies spēcīgākie būvētāji no visas pasaules.

Tā kā Armands tandēmā ar Matīsu un Aldi Bukiem ir zelta kausa ieguvēji, nevar nepajautāt par sajūtām, iegūstot šo titulu, un būvētāji atzīst, ka uzvara nemaz netika tik viennozīmīgi gaidīta – cīņas laikā nav bijusi tāda pārliecība. Mini Sumo disciplīnā Armands bija ieradies ar trim robotiem, taču divi no tiem sacensību dienā vairs nebija spējīgi piedalīties dažādu tehnisku ķibeļu dēļ, taču trešais godpilni izcīnīja pirmo vietu. Sacensībās neesot iztrūkušu šova elementi, jo šķīdušas detaļas pa gaisu, roboti lidojuši ārpus ringa un metāla šķindoņa radījusi baisas skaņas.

Taču ne tikai tehniskās problēmas ar robotiem radīja bažas par rezultātiem. Visbiežāk sacīkstes tiesā cilvēki, kas arī paši piedalās vai to ir darījuši, taču šoreiz Robotex izcēlās ar tiesnešiem, kas labi pārzināja noteikumus, taču ļoti bieži neizprata nianses, par kurām diskutēja dalībnieki. Te nu secinājums ir viens – labāk tomēr tiesāt cilvēkiem, kas arī paši piedalās robotu vadīšanā, atzīst Armands, jo svarīgi tomēr katram atrast vietu interpretācijai, zinot noteikumus, bet tomēr novērtējot katru situāciju un apstākļus.

Interesanti fakti atklājas arī par Folkrace disciplīnu. Tā kā latvieši šajā disciplīnā un īpaši Robotex sacensībās pēdējos gados ir nepārspējami labi, šogad dalībnieku rindas pārsteigusi zviedra dalība, kurš, kā izrādās, ir šīs disciplīnas aizsācējs. Ja Armands un Matīss savu Folkrace robotu būvēja no nulles, tad zviedrs uzlabojis pusgatavu ierīci, un tieši tas pēc dalībnieku domām bijis mūsu trumpis nepārspējamajā uzvarā. Jebkurā gadījumā izcilo robotu būvētāju klātbūtne šāda mēroga sacensībās ir ļoti vēlama – cīņa iegūst pavisam jaunas dimensijas un kvalitāti!

Robotu Skolas laureāti priecājas par gūtajiem panākumiem, taču cer, ka Robotex sacensības savā kvalitātē gan no organizatoriskās, gan dalībnieku puses tikai augs un attīstīsies.

Atbildēt